Ağrı Kesici Niyetine Bilinçsizce Kullanılan Sıcak Su Torbasının Daha Önce Duymadığınız Zararları

Sıcak su torbası kas ağrılarını rahatlatılması için çok sık kullanılan bir yöntemdir. Özellikle kadınların özel gün dostu olan sıcak su torbaları, aslında göründüğü kadar masum değil. Soğuk kış günlerinde, kas ağrılarında en yakın arkadaşınız olan sıcak su torbası, yanlış kullanıldığında düşmanınız da olabilir. Peki, sıcak su torbasının bilinmeyen zararları nelerdir gelin hep birlikte bakalım.

Uyarı: Sıcak su torbası kullanımı için de doktorunuza başvurmalısınız!

Günlük hayattaki ağrıları ilaçlarla dindiremeyenler sıcak su torbalarına başvuruyor.

Uzmanlara göre sıcak su torbası diğer adıyla termofor; kauçuk gibi maddelerden yapılan, içi kaynar sıcak su ile doldurulan ve bu suyun ısısını belirli bir süre koruyan üründür. Genellikle soğuk günlerde, kas ve karın ağrılarında tercih edilir. Sıcak su torbalarını bilinçli kullanmak sağlık açısından büyük bir önem taşıyor.

1. Ağrıların nedenini bilinmeden sıcak su torbası kullanmak zararlı hâle gelebilir.

Uzmanlar, sıcak su torbasının yanlış kullanımında sağlık açısından zararlar oluşturabileceğini söyledi. Her karın ağrısında sıcak su torbası kullanmamalısınız. Eğer karın ağrısı yüzünden değil de apandisit yüzündense sıcak su torbası tam tersi etki yapabilir ve apandisitiniz patlayabilir.

2. Uzmanlar hamilelik dönemi boyunca oluşan ağrılar için kısa süreli sıcak su torbası uygulanabileceğinizi söylediler…

Hamilelik sürecinde gün içinde bel, sırt ve kasık ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu dönemde sıcak su torbasını uygun şekillerde kısa süreli kullanmak daha doğru bir yöntem olabilir. Ancak bu uygulamayı alışkanlık haline getirmemelisiniz. Alışkanlık haline geldiği durumda düşük tehlikesi riski oluşturabilmektedir. Uygulamayı yapmadan önce de doktorunuza danışmanız gerekir.

3. Ağrılı bölgelerde enfeksiyon varsa ve söz konusuysa, sıcak suyun etkisi ile enfeksiyon vücuda daha hızlı şekilde yayılabilir.

Diyabet hastalarının sıcak su torbası kullanması uygun değildir ve uzmanlar tarafından tavsiye edilmez. Aynı durum nörolojik rahatsızlıkları olan kişiler için de geçerlidir. Bu hastalarda hissizlik yaşandığı için olası bir yanma ve tahriş durumu hissedemezler. Safra kesesindeki taşlardan kaynaklı ağrılar için sıcak su torbası kullanılmamalıdır. Taşın daha da büyümesine neden olabilmektedir.

4. Sıcak su torbası hassas ciltlerde yanık ve tahrişe neden olabilir..

Plastik ve kauçuk maddelerden elde edilen sıcak su torbası, hassas ciltler için uygun değildir. Kırılma veya eklem çıkması gibi durumlarda sıcak su torbası uygulamayın. Sorunlu bölgede sıcak suyun da etkisiyle ödem toplanabilir. Bu da kemikte şişliğe neden olacaktır.

5. Ayrıca sıcak su torbalarının patlama riski de bulunuyor. Patlama riskine karşı her an dikkatli olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir