Alper Gezeravcı Kimdir? İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı’nın Mesleği ve Eğitim Hayatı Hakkında Merak Edilenler

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST’in üçüncü gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önemli bir açıklama geldi. Mayıs ayında başlatılacak olan Türkiye’nin yerli ve milli projesi için eğitim sonrası uzaya gitmeye hak kazanan iki uzay yolcusu belirlendi. Biri asil, biri yedek olmak üzere belirlenen iki uzay yolcusunun isimleri de TEKNOFEST sırasında açıklandı. İlk uzay yolcusu Alper Gezeravcı olacak. Peki, ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı kimdir, kaç yaşındadır? Alper Gezeravcı ne iş yapar ve eğitimi nedir? 

İşte, detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEKNOFEST Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Nisan’dan 1 Mart 2023 tarihine kadar sürecek TEKNOFEST’e katıldı. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı lham Aliyev ile birlikte katıldığı TEKNOFEST’te Türkiye’nin yerli ve milli projesi hakkında önemli açıklamalar bulundu. Yapılan açıklamaya göre ilk uzay yolcuları belli oldu! İşte o açıklama: 

‘1 asil 1 yedek olmak üzere 2 uzay yolcumuzu belirledik. Uzay yolcumuz bu görevde, ülkemizin kıymetlerinin hazırladığı 13 deneyi gerçekleştirecek. Uzay yolcumuzun, uzayla buluşma tarihi 2023’ün son çeyreği olarak belirlendi.’

İlk Uzay yolcusu Hava Pilotu Alper Gezeravcı oldu!

Hava Pilotu Alper Gezeravcı, ilk uzay yolcusu oldu. Eğitimlerden sonra asil olarak uzay yolcusu olmaya hak kazanan Gezeravcı ile ilgili Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklama ise şu şekildeydi: 

‘Alper Gezeravcı kardeşimiz Hava Kuvvetleri’nde önemli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilotumuz. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün kalacak. Yedek isim ise Tuva Cihangir Atasever.’

Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olmaya hak kazanan başarılı bir pilottur. 

Başarılı pilot, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri bünyesinde görev almış ve bu süreçte pek çok başarıya imza atmıştır.

Alper Gezeravcı Eğitim Hayatı ve Kariyeri

Alper Gezeravcı, Hava Harp Okulu’ndan Elektronik Mühendisi olarak mezun olmuştur. Harp Okulu eğitiminin ardından ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde Hareket Araştırması Bölümünde yüksek lisans yapmıştır. 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 21 yıl hizmet veren Hava Pilotu Alper Gezeravcı, F-16 Pilotu – Standardize Filo Akademik Kol Komutanı olarak görev yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir