Bursaspor’un 9 maç seyircisiz oynama cezası 7 maça indirildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu, 1990’lı yıllarda JİTEM ve faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım posteri açılan Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olaylar nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun (PFDK) Bursaspor’a verdiği 9 maç seyircisiz oynama cezasını 7 maça, para cezasını ise 326 bin TL’den 256 bin TL’ye indirdi.

TFF’den bugün yapılan yazılı açıklamada, Tahkim Kurulu’nun 5 Mart’ta oynanan Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olaylar nedeniyle Bursaspor’a verilen cezalara yönelik itirazı görüştüğü belirtildi. Buna göre; PFDK’nın Bursaspor’a verdiği 9 maç seyircisiz oynama cezasının 7 maça ve 326 bin TL para cezasının 256 bin TL’ye indirildiği duyuruldu.

İlgili Tahkim Kurulu kararı şöyle:

“Bursaspor Kulübü Derneği ile görevlileri Aşkın Değirmenci ve Aybars Türkkan’ın, PFDK’nın 09.03.2023 tarih ve E.2022-2023/681 – K.2022-2023/870 sayılı kararına itirazı incelendi. Duruşma için tayin edilen 14.03.2023 Salı günü saat 10:00’da icra edilen duruşmada Bursaspor Kulübü Derneği’nin Kulüp Başkanı Ömer Furkan Banaz, Kulüp As Başkanı Rıdvan Gültekin, vekili Av. Merve Kübra Durmaz ile görevlileri Aşkın Değirmenci, Aybars Türkkan ve vekilleri Av. Ekin Gürdal’ın hazır oldukları görüldü, sözlü beyanları alındı. Yapılan müzakere neticesinde; Bursaspor Kulübü Derneği’nin, taraftarlarının neden olduğu çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle ve bu eylemin aynı sezon içinde ev sahibi kulüp olduğu müsabakada 5. kez gerçekleştirmesinden dolayı FDT’nin 53/2. maddesi uyarınca 1 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama ve 6 bin TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile kararın onanmasına, oybirliği ile,

Bursaspor Kulübü Derneği’nin, merdiven boşluklarının boş bırakılmamasından dolayı ve bu eylemin aynı sezon içinde 3. kez gerçekleştirilmesi nedeniyle FDT’nin 49/3. maddesi uyarınca 40 bin TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile kararın onanmasına, oybirliği ile, Bursaspor Kulübü Derneği’nin taraftarlarının ve mensuplarının neden olduğu saha olayları ile talimatlara aykırı eylem nedeniyle FDT’nin 52/2., 46. ve 10/2. maddeleri uyarınca verilen 8 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama ve 280 bin TL para cezası ile cezalandırılmasında sübut ve hukuki nitelemede herhangi bir isabetsizlik bulunmadığı ancak eylemin ağırlığı ile verilen cezanın orantılı olması açısından verilen cezanın 6 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama ve 210 bin  TL para cezası biçiminde düzeltilmesine, oyçokluğu ile, Bursaspor Kulübü Derneği’nin görevlisi Aşkın Değirmenci’nin rakip takım mensubuna yönelik saldırısı nedeniyle FDT’nin 44/1-c maddesi uyarınca 90 gün hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile kararın onanmasına, oybirliği ile, Bursaspor Kulübü Derneği’nin görevlisi Aybars Türkkan’ın rakip takım mensubuna yönelik saldırısı nedeniyle FDT’nin 44/1-c maddesi uyarınca 90 gün hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılmasında sübut, hukuki niteleme ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile kararın onanmasına, oybirliği ile, erteleme taleplerinin reddine, oybirliği ile, karar verilmiştir.”

‘Beyaz Toros’ ve Mahmut Yıldırım posteri açılmıştı

Bursaspor’un Amedspor’la 5 Mart’ta kendi sahasında oynadığı maç öncesinde iki takımın futbolcuları arasında gerginlik çıkmıştı. Karşılaşmanın başlamasının ardından sahaya kurusıkı mermi ile kesici ve delici aletler, tüfek fişeği, maytap gibi cisimler atılmıştı. Bursaspor taraftarları, tribünde 1990’lı yıllarda JİTEM ve faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım posteri açmıştı. Amedspor yöneticileri, futbolcularının fiziki saldırıya uğradığını açıklamıştı. Gerginliğin büyümesi üzerine Amedspor futbolcuları sahadan çıkarılmıştı. Olaylara karşın oynanan maçta Bursaspor, Amedspor’u 2-1 yenmişti. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir