İstanbul’un kapısına kar dayanacak, iki gün sürecek! Dikkat: Tarih belli oldu

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre; Batı ve Doğu Karadeniz’in yüksekleri, Toroslar mevkii ve Doğu Anadolu’da kar, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, Antalya’nın doğusu, Kaş, Finike ve Demre ilçeleri, Mersin’in batı ilçeleri, İzmir, Aydın, Manisa, Muğla ve Balıkesir’in batı ilçelerinde çok kuvvetli ve şiddetli, Batı Karadeniz (Sinop hariç) Çanakkale’nin güneyi ile zamanla Balıkesir, Bursa, Bilecik, Sakarya, Antalya merkez, Adana’nın doğusu, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Yurdun iç ve doğu kesimlerinde pus ve yer yer sis hadisesi olacağı tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda ise çığ tehlikesi bulunuyor.

25 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Antalya, Adana, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Giresun, Hatay, Mersin, İzmir, Kastamonu, Manisa, Kahramanmaraş, Muğla, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Karabük, Osmaniye için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı.

İSTANBUL’DA HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji’nin yayınladığı güncel haritaya göre ise İstanbul’da Cuma günü kuvvetli yağış, pazar ve pazartesi günü ise kar yağışı etkili olacak.

“İSTANBUL’UN KAPISINA KAR DAYANACAK”

Prof. Dr. Orhan Şen, CNN TÜRK canlı yayınında haftalık hava durumu tahminini paylaştı. İstanbul’un kapısına haftasonu karın dayanacağını söyleyen Orhan Şen, şunları söyledi:
“İstanbul’da sıcaklık 14 derece civarında. Hafta sonu rüzgarın yönü dönecek. Lodosken poyraza dönecek. Poyraza dönmesiyle birlikte Marmara Bölgesi’ne orta Avrupa’dan soğuk gelecek. Soğuk hava İstanbul’un kapısına kadar karı getirecek. Ne zaman? Cumartesi akşamı ve pazar günü. İstanbul kapıyı açarsa içeriye girecek. Isı adası etkisini soğuk hava kurtarabilirse İstanbul’a kar yağma ihtimali var.

Ama etrafına Trakya’ya Bursa, Balıkesir Ankara dahil olmak üzere hafta sonu bütün Türkiye’nin Batı’sına kar geliyor.

İSTANBUL’DA SICAKLIK DÜŞECEK

Sıcaklıklar da düşecek. İstanbul’da 5 derecenin altına düşerse kar yapar. Cumartesi günü öncesinde yağmur var. Kar İstanbul’un kapısına kadar geliyor. Yağacak mı ona bakacağız. Bir ihtimali var. Batı bölgelerimiz dahil üzere İç Anadolu bölgemizde kar yapma riski var.

Antalya’da tehlike devam ediyor. Mersin’in Batı’sında sel ve su baskın riski devam ediyor. Bunun yanında rüzgar da var. Batı ve Orta Karadeniz’de rüzgar kuvvetli. Ona dikkat etmek lazım.

Kar yağışı yine Bolu ve Düzce’nin yükseklerinde kar yağışı var. Güneydoğu Anadolu’da kar yağışı azaldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir