Üç ülkeden İsrail’e uyarı! Devlet Başkanları resmen açıkladı

Son dakika İsrail haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları hız kesmeden devam ederken Mısır, Ürdün ve Filistin’den, İsrail’e ortak bir uyarı geldi.

AKABE ZİRVESİNDEN İSRAİL’E KÖTÜ HABER

Ürdün Kraliyet Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik işgal girişiminin başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk defa, Ürdün’ün güneyindeki Akabe kentinde Kral 2. Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Abbas’ı bir araya getiren zirve sona erdi.

Zirvenin sonuç bildirgesinde, liderlerin, “İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını durdurmak ve savunmasız sivilleri korumak için baskıyı sürdürmenin gerekliliğini” vurguladığı belirtildi.

TÜM GİRİŞİMLER TAMAMEN REDDEDİLDİ

İsrail’in Batı Şeria ile Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yerinden edilmesine yönelik herhangi bir planına karşı olduklarını ve bu planın uluslararası alanda kınanarak karşı çıkılmasının gerektiğinin altını çizen liderlerin, Filistin davasını tasfiye etmeye ve tek Filistin devletinin parçaları olan Gazze ile Batı Şeria’yı ayırmaya yönelik tüm girişimleri tamamen reddettikleri ifade edildi.

Liderlerin Gazze Şeridi’ndeki insanların yaşadığı trajik insani durumun hafifletilmesi için kalıcı ve yeterli düzeyde yardım ile insani yardımın ulaştırılmasının sağlanmasının gerekliliğine dikkat çektiği bildiride, Yahudi yerleşimcilerin işgal altındaki Batı Şeri ile Doğu Kudüs’te Filistinliler ile Müslüman ve Hristiyanların mukaddesatına yönelik saldırıların bölgedeki durumun kontrolden çıkmasına yol açacağı uyarısında bulunuldu.

ARAP ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Bildiride, üç liderin, Filistin meselesinde iki devletli (Filistin ve İsrail) çözüme dayanan adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmak için siyasi bir ufuk bulmak amacıyla Arap ülkeleri ve aktif ülkelerle ortaklaşa çalışmaya devam etme konusunda mutabakata vardığı kaydedildi.

Ürdün Kralı 2. Abdullah da, savaşın genişlemesine yol açabilecek ve ateşkes çabalarını karmaşıklaştırabilecek herhangi bir tırmanmaya karşı uyarıda bulunarak, durumun ciddiyetinin, bir sonraki aşamada atılacak adımları belirlemek için olağanüstü bir çaba gerektirdiğine işaret etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir