Uzattıkları saçlarını kanser hastalarına bağışladılar

Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Pınar köyünde yaşayan ve uzun süren yumuşak doku (sarkom) kanseri tedavisinin ardından kontrolleri için babasıyla sık sık Ankara’ya gelen 14 yaşındaki  Seher Karakuş ile 12 yıl önce yakalandığı meme kanserini yenen 61 yaşındaki Şadiye Kılıç, kanser hastalarına destek için çalışan Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği’yle anlamlı bir farkındalığa imza attı.

Kemoterapi süreçlerinde saçlarının dökülmesinden ötürü çok üzülen ve bu duyguyu diğer hastaların da yaşamasını istemeyen iki kanser savaşçısı, yıllarca sabırla uzattıkları saçlarını Yenimahalle’de bulunan gönüllü bir kuaförde kestirerek kanser hastalarına peruk olarak bağışladı.

“SAÇLARIM ELİME GELİYORDU”

Kanseri büyük oranda atlatan Seher Karakuş, kansere 8 yaşındayken yakalandığını, kemoterapi sürecinde saçlarının döküldüğünü belirtti. Karakuş, “Elimi her attığımda saçlarım elime geliyordu. Kestirmek istemiyordum ama en sonunda mecbur kaldım. Aynanın karşısına her geçtiğimde kendimi öyle görmek çok zor geliyordu” diye konuştu.

Birkaç gün sonra Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği’nin tedavi gördüğü hastaneye gelerek kendisine peruk hediye ettiğini anlatan Seher Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana peruk getirdiklerinde çok mutlu olmuştum, aynanın karşısında moral buluyordum. Kanser tedavim 10 yaşındayken bitti ve kendime söz verdim, ‘ben de saçları dökülen kanser hastaları için saçlarımı uzatıp peruk olarak bağışlayacağım’ diye. Bugün çok mutluyum, bu hayalimi gerçekleştirebiliyorum, bu sayede saçları dökülen bir başka hasta umarım moral bulup, mutlu olabilecek.”

İsteyen herkesin bu bağışta bulunabileceğine dikkati çeken Karakuş, ayrıca kanser hastaları için durumu uygun herkese kök hücre bağışında bulunma çağrısı yaptı.

“SAÇLARIMI AĞLAYARAK KAZITMAK ZORUNDA KALMIŞTIM”

Şadiye Kılıç da 12 yıl önce yakalandığı meme kanserini atlattığını belirterek, “O dönem ameliyat oldum, tedavi gördüm. İkinci kemoterapiyi alırken saçlarım dökülmeye başladı. Zor bir süreçti, saçlarımı ağlayarak kazıtmak zorunda kaldım” diye konuştu.

Bin Gönüllüden Biri Sen Ol Derneği’yle tanışınca destek vermek istediğini anlatan Kılıç, “Özellikle kadın hastalar saça çok önem veriyor. Bu nedenle ben de 2 yıldır saçlarımı uzatmaya başladım, bugün de kestirip başka hastalar için peruk olarak bağışlayacağım. Bundan dolayı çok mutluyum, bir derde derman olabilmek güzel bir duygu” dedi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir