2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda Fransız Sporculara Başörtüsü Yasağı

Tüm dünyanın gözünü kulağını diktiği 2024 Paris Olimpiyat Oyunları hakkında yaşanan her gelişme yakından takip ediliyor. Ev sahibi ülkenin Fransız sporcuların başörtüsü takmasını yasaklaması infial yarattı.

Fransa’da 26 Temmuz – 11 Ağustos 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan Paris Olimpiyat Oyunları için hazırlıklar sürüyor.

Fransa Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera France 3 kanalında yaptığı açıklamalarla gündeme damgasını vurdu.

Oudea-Castera önümüzdeki yıl düzenlecek olan Olimpiyatlar’da mücadele edecek Fransız ekiplerinde başörtülü sporcu olmayacağını duyurdu.

Fransız Bakan, sporda katı bir “laiklik rejiminin” uygulanması taraftarı olduklarını bildirerek sporcularının başörtüsü takmalarının yasaklandığını bildirdi.

Fransa Futbol Federasyonu’nun (FFF) 2016 yılından beri sporcularda başörtüsüne izin vermemesi “Les Hijabeuses” (Başörtülüler) olarak geçen futbolcuların oluşturduğu topluluğu harekete geçirmişti.

Söz konusu yasağın iptali için Danıştay’ın yolunu tutan sporcular başvuruda bulunmuştu.

FFF’nin iç tüzüğünde yer alan ilk maddede Fransız futbolcuların dini aidiyetlerini gösteren kıyafet veya simgeleri karşılaşma esnasında taşımasının yasak olduğu belirtiliyor.

Danıştay, 29 Haziran’da, kadın futbolcuların FFF’nin maçlarında başörtüsü takma yasağını onaylamıştı.

2022 yılında Fransa’da kadınlar, spor müsabakalarında başörtüsü yasağının getirilmesini protesto etti.

Kararı protesto etmek için senatonun önünde toplanan kadınlar “Herkes için futbol”, “Devlet istemese de biz futbol oynayacağız” sloganları attı. Söz konusu kadınlar tepkilerini senatonun bulunduğu Lüksemburg Bahçesi’nde futbol maçı yaparak göstermeyi.

Kadın futbolculardan oluşan Les Hijabeuses (Başörtülüler) Kolektifinin Başkanı Founé Diawara ise şu açıklamalarda bulundu:

‘Bütün bunlar büyük bir adaletsizlik gibi geliyor. Dışlanmışlık hissi var ve bu derinden hissettiğimiz bir şey. Bizi dışlıyorlar, oysa futbolun ve sporun temel değerleri birleşmek ve bir araya gelmek. Biz sadece futbol oynamak istiyoruz. Başörtüsü taraftarı militanlar değil, futbol aşıklarıyız.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir