ABD istihbaratı: Prigojin’in uçağı kasıtlı patlamayla düşürüldü

ABD’nin ön istihbarat değerlendirmesi, Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu ve lideri Yevgeniy Prigojin ile dokuz kişinin bulunduğu özel jetin, ‘kasıtlı patlama’ sonucu düşürüldüğü iddiasını ortaya koydu. Uçağın ‘kasıtlı patlama’ sonucu düşürüldüğünü öne süren yetkililer, ön değerlendirmede Yevgeniy Prigojin’in ‘büyük olasılıkla’ hedef alındığını ve olayın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘kendisini eleştirenleri susturmaya yönelik uzun geçmişiyle’ uyuştuğunun görüldüğünü iddia etti.

‘PUTİN, PRİGOJİN’İN CİDDİ HATALARINA İŞARET ETTİ’

AA’nın aktardığına göre, isimlerinin açıklanmasını istemeyen ABD’li ve Batılı yetkililer beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatan Prigojin’in bulunduğu özel jetin Rusya’nın Tver bölgesinde düşmesi sonucu ölümüne ilişkin ön istihbarat değerlendirmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Yetkililer, uçakta meydana geldiğini iddia ettikleri ‘kasıtlı patlamanın’ nedenine ilişkin detay vermezken istihbarat değerlendirmesinde Putin’in jette olduğu bildirilen kişilerin ailelerine başsağlığı dilediği ve Prigojin’in ‘ciddi hatalarına’ işaret ettiği kaydedildi.

KREMLİN: TAMAMEN YALAN

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yaptığı günlük basın toplantısında, Yevgeniy Prigojin’in Kremlin’in emri üzerine öldürüldüğü iddialarıyla ilgili soruya yanıt verdi.

Peskov, bu iddianın ‘tamamen yalan’ olduğunu söyledi. Söz konusu suçlamaların doğru olmadığını belirten Peskov, “Bu uçak kazası ve Yevgeniy Prigojin de dahil yolcularının trajik ölümüyle ilgili şu anda çok fazla spekülasyon var. Tüm bu spekülasyon elbette Batı’da iyi bilinen bir açıdan sunuluyor” dedi. “Tüm bunlar tamamen yalan” ifadelerini kullanan Peskov, “Bu konuyu ele alırken gerçekleri temel almak gerekiyor. Henüz çok fazla gerçek yok. Bunların soruşturma süresince oluşması lazım” açıklamasında bulundu.

PENTAGON: PRİGOJİN ÖLDÜRÜLDÜ

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, 24 Ağustos Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, ABD’nin Yevgeniy Prigojin’in öldürüldüğünü düşündüğünü belirterek, “Çeşitli faktörlere dayalı ilk değerlendirmemiz, onun muhtemelen öldürüldüğü yönünde” iddiasında bulunmuştu. Düşen özel jete ‘karadan havaya füzenin ateşlendiği yönündeki iddiaları doğrulayacak hiçbir bilginin olmadığını’ kaydeden Ryde, jetin içinde bir bombanın patlayıp patlamadığı konusunda yorum yapmaktan kaçınmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, 23 Ağustos’ta California’da gazetecilerin ‘Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu olayın arkasında olup olmadığını’ sorması üzerine, “Rusya’da Putin’in dahil olmadığı çok az şey var ancak bunun cevabını bilecek kadar bilgim henüz yok… Rusya’da uçak kazasında ne olduğunu bilmiyorum ama şaşırmadım” demişti.

PUTİN: KADERİ KARMAŞIK AMA YETENEKLİ BİR ADAMDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uçak düştükten bir gün sonra yaptığı açıklamada, Wagner’in Ukrayna’daki ‘Neo-Nazi rejimine’ karşı mücadelede önemli katkılar sağladığını belirterek, “Bunu biliyor ve hatırlıyoruz, unutmayacağız” ifadesini kullanmıştı. Prigojin’i 1990’ların başlarından bu yana tanıdığını dile getiren Putin, “Prigojin, kaderi karmaşık ama yetenekli bir adamdı ve hayatında ciddi hataları vardı. Son aylarda olduğu gibi kendisi için ihtiyaç duyduğu sonuçlara, ortak amaç için bunu yapmasını istediğimde ulaştı” demişti.

Putin, Prigojin’in Rusya’nın yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinde ‘başarılı sonuçlar’ elde ettiğini belirterek, “Yetenekli bir iş adamıydı, sadece ülkemizde değil, yurt dışında, özellikle de Afrika’da çalıştı. Petrol, gaz, değerli metaller ve taşlarla uğraştı. Dün Afrika’dan döndü ve burada bazı yetkililerle görüştü” ifadelerini kullanmıştı. Düşen uçağa ilişkin gerekli soruşturmaların yapılacağına işaret eden Putin, “Soruşturma Komitesi, Tver’deki uçak kazasına ilişkin ön soruşturma başlattı, sonuna kadar gidilecek. Bundan şüphem yok. Yakın gelecekte araştırmacıların ne söyleyeceğini göreceğiz. Biraz zaman alacak” demişti.

Ne olmuştu?

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, 23 Ağustos Çarşamba akşamı ülkenin Tver bölgesinde özel jetin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğünü bildirmişti. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), düşen uçakta ölenlerin arasında Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğunu açıklamıştı. Wagner’e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemlerince düşürüldüğü öne sürülmüştü.

Prigojin, beraberindeki paralı savaşçılarla 24 Haziran’da Rus yönetimine karşı silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun araya girmesiyle sona ermişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir